DZIAŁALNOŚĆ FUNDACJI

Fundacja Mikropsy nie posiada schroniska ani przytuliska. Wszyscy nasi podopieczni przebywają w domach tymczasowych czyli naszych prywatnych mieszkaniach. Są traktowane na równi z psami tzw. rezydentami. Kochamy je jak własne, opiekujemy i troszczymy najlepiej jak potrafimy wykorzystując możliwości dużego miasta. Jednak więź emocjonalna, która towarzyszy opiece nad skrzywdzonym zwierzęciem jest bardzo silna. Wyobraźcie sobie psa, którego stawiacie na 4ry łapy pod własną kołdrą, z którym jeździcie do weterynarza, zestresowani czekacie pod salą operacyjną, poświęcacie każdą wolną chwilę aby się nim opiekować, rehabilitować, pomagać odzyskać  utracone do człowieka zaufanie i niesamowicie się cieszycie, kiedy pierwszy raz zamerda ogonem albo sam wejdzie na kanapę. 

Silne emocje i uczucia, które temu towarzyszą sprawiają, że chcecie dla psa jak najlepiej ale z tyłu głowy wiecie, że musicie go oddać i pomagać kolejnym. To właśnie jesteśmy my – ludzie Fundacji. Mimo wielkiej miłości jaką obdarzamy nasze psy (bo to są nasze psy) oddajemy je do domów dopasowanych do naszych podopiecznych stawiając warunki adopcji przy każdym psie. Bo znamy je jak własną kieszeń, nie ze zdjęcia a z mieszkania z nimi. Nasi podopieczni są członkami naszych rodzin, spędzają z nami święta, jeżdżą z nami na wakacje/ferie, wypady nad wodę. Tak właśnie funkcjonuje Fundacja Mikropsy – psy są dla nas najważniejsze i robimy to wszystko dla nich.

 

Każdy pies, który przyjeżdża do naszej Fundacji jest: odrobaczany, zabezpieczany na kleszcze, czipowany, kąpany/strzyżony/czesany (czasami robimy to same, czasami korzystamy z usług współpracujących z nami groomerów. W zależności od przypadku – obserwujemy go w domu tymczasowym a następnie diagnozujemy u specjalistów (kiedy kuleje na łapkę idziemy do ortopedy, kiedy łzawi mu oko idziemy do okulisty). Przygotowujemy do koniecznego zabiegu kastracji/sterylizacji wykonując wcześniej badania krwi lub/i badamy serce. Nie wydajemy do adopcji psów niesterylizowanych/niekastrowanych jak również poszukujemy domów stałych,  w których przebywają zwierzęta po ww zabiegach.

Psiaki wymagające natychmiastowych zabiegów operacyjnych trafiają do szpitala znajdującego się w 24 godzinnych klinikach, gdzie mają najlepszą opiekę. Wychodzą kiedy tylko mogą  a opiekunowie z domu tymczasowego sprawują nad nimi należytą opiekę zgodnie z wytycznymi lekarzy weterynarii.

Po niezbędnych zabiegach podsumowujemy pobyt psiaka w domu tymczasowym i opisujemy dokładnie naszych podopiecznych. Tworzymy również portret psychologiczny przyszłej rodziny tak aby rodzina pasowała do psa a pies do ludzi. Zwracamy uwagę na wady, zniszczenia czy informujemy o zasikanym dywanie a przede wszystkim zwracamy uwagę na potrzeby naszego podopiecznego

 

W końcowym etapie socjalizacji i „naprawy” psów, które do nas trafiają organizujemy profesjonalne sesje zdjęciowe, na których nasze psiaki wyglądają bosko. Zdjęcia naszych podopiecznych znaleźć można w ogłoszeniach, na stronnie www, magazynach, naszych kalendarzach lub na portalach społecznościowych. Współpracujemy z fantastycznymi fotografami, amatorami i zawodowcami, którzy kochają zwierzęta i wiedzą, że zrobienie ładnego zdjęcia psiakowi to nie lada wyzwanie i tona smakołyków 😉

W okresie wakacyjnym pod Warszawą prowadzimy Wakacyjny MikroOśrodek Adopcyjny. Istny raj dla psów po przejściach 🙂 Kilkanaście/kilkadziesiąt mikropsów wraz z psami rezydentami żyje w naszym prywatnym domu letniskowym. Mają do dyspozycji dom, w którym wszystkie mieszkają, basen (o ile go nie rozprują), w którym uczą się wody, „bawialnię”, chodzą na spacery, opalają się i uczą życia. Ośrodek działa wyłącznie w okresie letnim. Naszym marzeniem jest aby w przyszłości Fundacja posiadała całoroczny MikroDomTymczasowy, w którym przyjmować będziemy skrzywdzone mikropsy.

Co roku spotykamy się w konkretnym miejscu i kwestujemy na rzecz WOŚP wyrażając wdzięczność za uratowanie życia naszej najmłodszej wolontariuszce, córce Przewodniczącej Rady Fundacji. Gabrysia przyszła na świat w 26 tygodniu życia jako wcześniak. Przez 3 miesiące leżała w szpitalu, gdzie ratowano jej życie. Nie da się wyrazić wdzięczności za działania ratujące życie małego człowieka dlatego też staramy się chociaż w minimalnym stopniu uratować kolejne.

Bierzemy udział w piknikach organizowanych na rzecz zwierząt, na których promujemy nasze psiaki do adopcji. O ile wiemy, że psiaki nie będą się stresować zabieramy je ze sobą. Ale nie wszystkie bo znaczna część naszych podopiecznych czuje się niekomfortowo w tłocznych miejscach. Na piknikach pokazujemy działania naszej Fundacji oraz na żywo można z nami porozmawiać.

Organizujemy spacery socjalizacyjne dla naszych podopiecznych jak również dla wszystkich tych, którzy adoptowali od nas psiaka albo chcą. Na spacerach zawsze jest behawiorysta oraz opiekunowie z domów tymczasowych lub koordynatorzy, którzy zawsze chętnie przytulą swoich byłych podopiecznych

W roku 2018 wraz z Agencją UnCover Models wydałyśmy przepiękny kalendarz „Mikropsy by Zosia Promińska”, który odniósł niesamowity sukces. Nasze działania doceniono na Międzynarodowym konkursie gdzie zajęłyśmy 1 miejsce w kategorii Kalendarz Charytatywny. Kolejny kalendarz ozdobiły zdjęcia różnych fotografów z nami współpracujacych: Taidy Tabuły, Doroty Majcher, Eli Kijanowskiej czy Małgosi Pędzimąż. Kalendarz 2021 był istną wizytówką umiejętności Małgosi Pędzimąż, która przedstawiła nas – wolontariuszki

Od 2103 roku Fundacja Mikropsy należy do Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zwierząt, a od 2015 roku do KDS ds Środowiska działających przy Biurze Ochrony Środowiska z ramienia Urzędu Miasta. Jako członek BKDS Fundacja jest podstawowym partnerem w wypracowywaniu rozwiązań w poszczególnych dziedzinach zadań publicznych należących do m.st. Warszawy. Między innymi konsultujemy i współtworzymy dokumenty i projekty aktów prawnych wydawanych przez władze Miasta w zakresie działalności danej komisji, opiniujemy akty prawne i papiery urzędowe, współpracujemy z właściwą merytorycznie komórką organizacyjną Urzędu m.st. Warszawy w celu polepszenia i podwyższenia efektywności działań kierowanych do mieszkańców m.st. Warszawy i inne.
Próbujemy ze wszystkich sił zmienić prawo, jednak to najcięższa praca. Przekonać kilkaset osób, żeby wymusili szacunek swoich obywateli w stosunku do zwierząt to wręcz niemożliwe, co niejednokrotnie partie rządzące dały nam do zrozumienia. Polskie prawo bardziej dba o śmieci i pracuje nad zmianami w ustawie ich dotyczących. Na znęcanie się nad zwierzętami, wieszanie ich na łańcuchach, prowadzenie pet biznesów, produkcję w pseudohodowlach – ich jawne cierpienie – wciąż jest zgoda.

Współpracujemy również z wieloma fundacjami, schroniskami, punktami przetrzymań oraz wolontariuszami nie tylko z woj. mazowieckiego, ale również z całej Polski. Pomagamy, na miarę naszych możliwości, placówkom, w których przebywają bezdomne zwierzęta. Szczególnie na terenach zapomnianych przez wszystkich, tam, gdzie pies jest śmieciem, a człowiek pomagający nie ma, co liczyć na okoliczne sąsiedztwo, czyli na wsiach.

Prowadzimy program masowej kastracji i sterylizacji zwierząt z terenu Miasta Warszawy oraz innych regionów w Polsce.

Edukujemy społeczeństwo poprzez wystąpienia w mediach. Poruszamy problemy dotyczące cierpienia i bezdomności zwierząt poprzez zły system prawny i brak odpowiedzialności nas – ludzi.