Najczęściej zadawane pytania

Dom Tymczasowy

Osoba lub rodzina, która na określonych zasadach przy współpracy z Fundacją sprawuje tymczasową opiekę nad powierzonym mu zwierzęciem opiekując się nim u siebie w mieszkaniu/domu traktując z szacunkiem i godnścią

Dom tymczasowy dzielimy na:

  • awaryjny – czyli możliwość przetrzymania psiaka przez dzień, dwa albo tydzień. Domy tymczasowe awaryjne są bardzo przydatne. Czasami zdarza się taka sytuacja, że pies musi być przetrzymany np. 2 dni, bo akurat za 2 dni jest bezpłatny transport psa dalej, więc aby nie czekał dwa dni w klatce, może awaryjnie poczekać w DT. Często zdarza się również tak, że zabieramy psa prosto z ulicy nie mając kompletnie co z nim zrobić. Krótkoterminowy DT ratuje mu wtedy życie, bo dostajemy kilka dni na zorganizowanie mu pobytu. Są też takie sytuacje, że DT pracuje, uczy się, mieszka w jednym mieście, ale dom rodzinny jest w innej miejscowości. Jeśli na czas świąt lub urlopu nie może opiekować się podopiecznym, szukamy wtedy awaryjnego DT na określony czas.

  • terminowy – czyli ściśle określony terminem, DO KIEDY psiak może zostać w domu tymczasowym. Podanie dokładnych terminów do kiedy pies może przebywać w danym DT pozwala Fundacji na znalezienie innego.

  • bezterminowy – czyli dom tymczasowy zobowiązuje się objąć opieką psa do czasu znalezienia mu domu stałego. O tym jak długo to trwa napiszemy w dalszej części. Bezterminowe domy tymczasowe są najbardziej potrzebne.

Rodzaje wsparcia:

  • finansowe – więcej informacji tutaj
  • merytoryczne – każda Fundacja powinna mieć koordynatora danego domu tymczasowego, czyli osobę która sprawuje merytoryczną opiekę nad domem tymczasowym.

  • ogłoszeniowe – ogłoszenia lub wskazówki jak i gdzie ogłaszać zwierzaka.

Koordynator ma wiedzę odnośnie prowadzenia dt i współpracy z nim (sam najczęściej również jest domem tymczasowym). Powinien posiadać też zasób wiedzy szkoleniowej i behawioralnej (lub kontaktuje dt ze szkoleniowcami czy behawiorystami). Koordynator radzi w trudnych przypadkach, wspiera, opierając się na własnym doświadczeniu. Pomaga ogłaszać i uczy dt gdzie oraz jak to robić. Koordynatorzy są dla nas wsparciem o prawie każdej porze dnia i nocy. Dzięki współpracy z Fundacją nie pozostajemy sami sobie.

Nie ma definicji terminu kiedy psiak znajduje dom. Czasami trwa to 2 dni czasami 3 miesiące, a czasem jeszcze dłużej. Wszystko zależy od wielu czynników:

  • wygląd psa – na psa również panuje moda. Niestety, ludzie interesują się głównie psami w typie rasy (York, Chihuahua, Beagle czy Mops) kompletnie nie zdając sobie sprawy z tego, czego dana rasa wymaga. Tego nie jesteśmy w stanie przeskoczyć i przekonać do zaadoptowania małej, krótkowłosej, rudej suni z krzywą łapką, która znakomicie sobie radzi. Niestety większość chciałby tyko ślicznego yorka, którego będzie można kochać –żaden inny się nie nadaje do kochania. Na szczęście istnieją jeszcze tacy, którzy nie patrzą na rasę. Jednak biorąc pod tymczasową opiekę ową, wspomnianą rudą sunię nie łudźmy się, że ODPOWIEDNI dla niej dom znajdzie się w ciągu kilku dni. Natomiast po malutką, jaśniutką, długowłosą piękność ustawi się kolejka chętnych.

  • wiek – niestety, starsze zwierzaki nie budzą takiego zainteresowania jak młode. Chociaż nie ma reguły. Jednak statystycznie – młody pies szybciej znajduje dom niż staruszek.

  • ogłoszenia/teksty do ogłoszeń – bardzo ważny jest dobry opis psa. Biorąc pod uwagę to, iż ludzie są głównie wzrokowcami, treść ogłoszenia powinna być konkretna.

  • częstość i regularność ogłaszania – w zasadzie ogłoszenia psa to 5 minut dziennie. Trzeba skupić się na portalach które cieszą się dużą popularnością a nie marnować czas tam, gdzie nikt nie zagląda. Dlatego bardzo potrzebna jest pomoc domów tymczasowych w ogłoszeniach.

  • zdjęcia – dobre zdjęcia to podstawa adopcji (o dobrych zdjęciach napiszemy kolejny artykuł). Każdy dzień zwłoki to przedłużenie pobytu w domu tymczasowym.

  • stan zdrowia zwierzęcia – niektóre psy w kiepskim stanie zdrowia, te wymagające opieki tymczasują się trochę dłużej. Staramy się nie wydawać psów chorych, czy niekastrowanych, chyba że nowy właściciel zobowiąże się do odpowiedniej opieki i przeprowadzenia wszystkich niezbędnych zabiegów.

  • finanse – dużo zależy również od stanu konta Fundacji. W przypadku, gdy nie ma pieniędzy, nie możemy wykonać podstawowych zabiegów, a zbiórka też zajmuje trochę czasu.

PAMIĘTAJ! Ty masz jednego podopiecznego – Organizacja kilku, kilkunastu, a czasami nawet i kilkuset! Każdy z nas ma swoje własne życie zawodowe, rodzinne i osobiste.

Oprócz wcześniej wspomnianych, czyli traktowania zwierzaka jak swojego własnego dom tymczasowy:

  • POWINIEN konsultować każdorazowy wydatek z koordynatorem (w przypadku dt nie partycypujących). Zwierzęta to skarbonki. A uzbierać na nie to nie lada sztuka. Biorąc pod uwagę, że Organizacja ma dużo takich skarbonek, stara się oszczędzać i liczy się z każdym groszem. Czasami weterynarze są nieuczciwi i kierują się głównie zyskiem. Organizacje znają rynek weterynaryjny w swoim rejonie, wie który lekarz potrafi dobrze diagnozować a który będzie eksperymentował i szprycował psa niepotrzebnymi lekami tym samym narażając Organizacje na ogromne koszta. Każdą wizytę u weterynarza należy skonsultować z koordynatorem chyba że, nie ma na to czasu bo zwierzak jest np. w stanie krytycznym i wymaga natychmiastowej wizyty u weterynarza.

  • MOŻE odciążyć Organizację poprzez:

    • dojazd do weterynarza/groomera/inne we własnym zakresie.

    • organizację zbiórek na leczenie i utrzymanie swojego podopiecznego, np. wśród swoich znajomych czy rodziny.

    • pisaniu tekstu do ogłoszeń.

    • zrobienie DOBRYCH zdjęć swojemu podopiecznemu (można poprosić o to swojego znajomego z dobrym aparatem)

    • ogłaszanie swojego podopiecznego. Tylko poprzez ogłoszenia podopieczny znajdzie dom. Codzienne poświęcenie 5 minut i ogłoszenie podopiecznego na 2 portalach jest sukcesem w znalezieniu mu domu.

OBUSTRONNE ZROZUMIENIE, KOMUNIKACJA i WYROZUMIAŁOŚĆ TO PODSTAWA DOBREJ WSPÓŁPRACY. UMOWA NA PIŚMIE TEŻ!

Osoby z domów tymczasowych są zaangażowane w proces adopcji. Fundacja bierze na siebie poszukiwanie idealnego domu, dopasowanego do psa: ankieta, rozmowy telefoniczne. Spacer zapoznawczy odbywa się przy udziale osób z dt. Więcej  o procesie adopcji czytaj tu PROCES ADOPCJI

Opiekunowie z domu tymczasowego mają bezpośredni kontakt z zainteresowanymi adopcją podczas spaceru zapoznawczego, który odbywa się w miejscu zamieszkania psiaka. Również po adopcji pozostajecie w kontakcie i na bieżąco wiecie co słychać u Waszego byłego podopiecznego