O Fundacji

Fundacja Mikropsy powstała w grudniu 2012 roku, jednak sama nazwa funkcjonowała długo wcześniej, a działania podjęte w kierunku pomocy zwierzętom rozpoczęłam już w 2009 roku, kiedy adoptowałam ze schroniska pierwszego psa (i wcale nie był to mikropies, wręcz przeciwnie, cudowna makrosunia 🙂

Termin Mikropsy powstał i został wprowadzony na rynek już w 2010 roku. Standardy Mikropsa wyznaczyła suczka, która w tamtym czasie przebywała u mnie w domu tymczasowym. Mała Biała była roczną, cudowną, a do tego prześliczną kruszyną, której dotychczasowe życie nie było kolorowe. Machina ruszyła, nazwa się przyjęła, a także zapotrzebowanie na „rasę Mikropies” okazało się ogromne. Nazwa mikropies po raz pierwszy ukazała się na portalu dogomania, gdzie zaczęła skupiać wokół siebie osoby, z którymi rozpoczęłam współpracę.

Działania osób prywatnych ograniczały się jednak do minimum. Postanowiłam rozszerzyć działalność o współpracę z Fundacją Azylu pod Psim Aniołem. W ten sposób powstał oddział ww fundacji o nazwie Mikropsy.

Zaczęłam współpracować z kilkoma osobami, które podobnie do mnie tworzyły bezpieczne schronienie Mikropsiakom.

We wrześniu 2011 roku Mikropsy oficjalnie zaczęły funkcjonować, jako Skrzydło Fundacji Azylu pod Psim Aniołem. Powstało najważniejsze ogniwo pomocy – siatka domów tymczasowych, która z roku na rok powiększała się lub malała. Niektóre domy tymczasowe nie potrafiły rozstać się ze swoim podopiecznym, a niestety nie są z gumy.

Wrzesień 2012 roku był to miesiąc decyzyjny, pełen pisaniny, papierologii i nowej odsłony Mikropsów. W październiku powstał statut, a 5 grudnia Fundacja Mikropsy miała już swój KRS 0000 442 940. (więcej o działaniach Fundacji czytaj TU )

Od 2013 roku Mikropsy uczestniczą w działaniach Branżowej Komisji Dialogu Społecznego gdzie wraz z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy i innymi fundacjami omawiamy i reagujemy na krzywdę zwierząt. Poza tymi działaniami wspieramy również prace sejmowe nad projektem Ustawy o Ochronie Zwierząt, które póki co notorycznie są bagatelizowane.

Wspieramy działania wolontariatu w całej Polsce. Współpracujemy ze schroniskami, wolontariuszami czy innymi Fundacjami czyniąc dobro dla zwierząt i zmieniając świat na lepsze – co jest bardzo ciężkie i wyczerpujące. Prowadzimy również program kastracji/sterylizacji zwierząt w Warszawie i całej Polsce. Szczególnie na terenach wiejskich, gdzie problem nadmiernej populacji psów jest ogromny. Dzięki współpracy udało nam się przeprowadzić kilkaset zabiegów. A zapotrzebowanie ciągle wzrasta. Naszą misję, wizję, wartości i cele działania opisujemy TU

Codziennie mamy styczność z okrucieństwem wobec zwierząt, nie tylko kiedy wiszą na łańcuchach czy gryzą w schronisku na oślep ze strachu przed człowiekiem, który kiedyś je skrzywdził ale również kiedy traktowane są przez całe życie jak maszyny produkcyjne produkujące „towar” liczony w sztukach w zależności od panującej mody. Dlatego bez względu na wszystko uczymy ludzi, że pies „po przejściach” w niczym nie jest gorszy od słodkiego najmodniejszego w tym sezonie szczeniaka rasowego. Mamy do czynienia z psami skrzywdzonymi, których psychikę prostujemy i powodujemy, że ich życie ponownie staje się cudowne. Walczymy z dyskryminacją kundelków, którymi zapełnione są schroniska i bez względu na wszystko promujemy hasło #niekupujadoptuj

Fundacja to nie tylko kochanie psa, który miłości nigdy nie zaznał. To szereg niekiedy trudnych do wykonania zadań. Począwszy od behawiorystyki, leczenia a skończywszy na szeroko rozumianym marketingu adopcyjnym. Ale satysfakcja, którą daje merdający ogon psa, który sikał pod siebie ze strachu w dniu przyjazdu to najlepsza zapłata za wszystkie dni/godziny/miesiące/lata poświęcone psu, który nas potrzebował.

Przez wszystkie lata działalności Mikropsów udało się nam pomóc setkom psiaków co pokazałam w dziale PSY W NOWYM DOMU, który uważam jest najlepszą częścią całej naszej strony www i w chwilach słabości zawsze tam wracam. Wierzę, że to nie koniec i za jakiś czas będzie można napisać – tysiącom, bo z roku na rok Fundacja rośnie w siłę, a uratowanych zwierząt przybywa.

 

Magdalena Kordas
Prezes Fundacji Mikropsy

lepsze 10 godzin samemu w domu niż 24 w schronisku

ORGANY FUNDACJI

ZARZĄD FUNDACJI
Magdalena Kordas 
– Fundator i Prezes Fundacji
Anna Grodecka – Członek Zarządu Fundacji
Aleksandra Kordas – Członek Zarządu Fundacji

RADA FUNDACJI
Ewa Szymańska – Przewodnicząca Rady Fundacji
Małgorzata Wierzbowska – Członek Rady Fundacji

Poza wymienionymi osobami Fundacja Mikropsy to grono wspaniałych wolontariuszy, których wspólną cechą jest miłość do zwierząt oraz pomoc porzuconym psom. Począwszy od osób, które ogłaszają nasze psy, przez fotografów, na domach tymczasowych kończąc.

Fundacja Mikropsy to nie tylko pomoc tym najmniejszym. To również ratowanie innych psów, które są w potrzebie, cierpią, a dzięki działaniom wspaniałych osób mogą mieć lepsze życie.