PACHNOTKA

Dane Informacje
IMIĘ:
Pachnotka
WIEK:
ok 1,5 - 2 lata
WAGA:
8,3 kg
STAN ZDROWIA:
bardzo dobry
KASTRACJA:
Tak
ODROBACZANIE:
Tak
SZCZEPIENIE:
Tak
MICROCHIP:
Tak
Pachnotka, mała suczka o smutnych oczach, była cieniem psa. Jej życie z człowiekiem, który nazywał siebie jej właścicielem, było pasmem cierpienia. Dzień w dzień słyszała krzyki, czuła ból ciosów i kopniaków. Gdy zbliżała się do niego, w strachu, szukała choćby odrobiny uwagi, a spotykała tylko odrzucenie. Z czasem przestała próbować.
Była wychudzona, niemal przezroczysta, skóra napięta na żebrach, a futro matowe i pozlepiane. Każdy ruch człowieka budził w niej panikę. Gryzła, gdy czuła się osaczona, sikała pod siebie, gdy tylko ktoś próbował ją dotknąć. Dotyk kojarzył się jej jedynie z bólem. Pachnotka nie znała czułości, nie wiedziała, co to ciepłe słowo czy przyjazny gest.
Kiedy trafiła do nas, była wrakiem psa. Pierwsze dni były trudne. Unikała nas, wciskała się w najciemniejszy kąt i warczała, gotowa bronić się za wszelką cenę. Musieliśmy być cierpliwi. Codziennie poświęcaliśmy jej czas aby naprawić to, co zepsuł człowiek.
Minęły tygodnie, a później miesiące. Każdego dnia Pachnotka robiła ogromne postępy. Pierwszy raz wzięła smakołyk z naszej ręki, pierwszy raz zaszczekała nie ze strachu, ale z radości. Po raz pierwszy pozwoliła się dotknąć – delikatne muśnięcie dłoni, które kiedyś wywoływało panikę, teraz zaczęło kojarzyć się z czymś dobrym.
Z czasem Pachnotka zaczęła ufać. Nauczyła się, że człowiek nie musi być źródłem bólu, ale może być przyjacielem. Stała się psem pełnym życia, który uwielbia biegać po trawie i przytulać się do nas. Jej oczy, kiedyś pełne strachu, teraz błyszczą radością.
Patrząc na nią dzisiaj, trudno uwierzyć, że była kiedykolwiek tak skrzywdzona. Pachnotka, kiedyś cieniem psa, stała się symbolem nadziei i siły. Pokazała, że nawet najbardziej złamane serce można uleczyć miłością i cierpliwością. Teraz każdego dnia obdarza nas tym, czego kiedyś sama tak bardzo potrzebowała – bezwarunkową miłością.
 
  • ZACHOWANIE
Pachnotka to niezwykle urocza i delikatna psina, której relacje z człowiekiem są pełne subtelności i wzajemnego szacunku. Uwielbia być głaskana, ale zawsze w nienachalny sposób – jakby chciała przypominać, że czułość ma dla niej ogromne znaczenie, ale woli, by odbywała się na jej warunkach. W jej towarzystwie człowiek czuje się wyjątkowy, bo Pachnotka potrafi okazać swoją miłość w delikatny i nieoczywisty sposób.
To piesek, który ceni bliskość, ale w swoim własnym stylu. Lubi być w jednym pomieszczeniu z opiekunem – czasem ułoży się tuż obok, wtulając się w niego z ufnością, a czasem wybierze miejsce nieco dalej, tak by mieć swojego człowieka zawsze na oku. Gdy opiekun wraca do domu, Pachnotka nie kryje radości – jej merdający ogon i roziskrzone oczy są najlepszym powitaniem po długim dniu.
Rano ma swój ulubiony rytuał. Zawsze podchodzi do łóżka, jakby chciała powiedzieć: „Dzień dobry! Czas na porcję czułości!” Uwielbia być głaskana, a gdy tylko ręka się zatrzyma, delikatnie dotyka ją łapką, jakby prosiła: „Nie przestawaj, to takie miłe!” To drobny gest, który potrafi rozczulić każdego.
Pachnotka jest też bardzo elastyczna – szybko adaptuje się do nowych sytuacji, wykazując się mądrością i spokojem. Wciąż ma w sobie jednak szczenięcą energię i radość życia. Uczy się bawić w podgryzanki z opiekunem, a jej ulubioną rozrywką jest rozszarpywanie psich maskotek. Potrafi spędzać długie chwile, zajmując się pluszakiem, a jej skupienie i radość podczas tej zabawy są naprawdę urocze.
Pozostawiona sama w domu, zwłaszcza w towarzystwie psich rezydentów, potrafi znaleźć sobie kreatywne zajęcia. Czasem jednak jej ciekawska natura prowadzi do drobnych psot – zjedzenie piżamy, kapci czy poduszek dekoracyjnych to jej sposób na zabicie nudy. Ale czy można się na nią gniewać, kiedy patrzy tymi pełnymi niewinności oczami?
Na spacerach Pachnotka pokazuje swoją spokojną stronę. Ładnie chodzi na luźnej smyczy, czuje się pewnie nawet w bardziej ruchliwych miejscach i radzi sobie z hałasami przy ulicach. To piesek, który z każdym dniem pokazuje coraz więcej swoich pięknych cech i z łatwością zdobywa serca wszystkich, którzy ją poznają. Pachnotka to prawdziwy skarb – pełen miłości, radości i delikatności.
 
  • JEDZENIE
Zjada suchą karmę i smaczki ale zje wszystko
 
  • ZABIEGI WETERYNARYJNE
Boi się, ale dzielnie znosi
 
  • ZDROWIE
Bardzo dobre. Przeszła zabieg sterylizacji, jest zaczipowana i zarejestrowana, odrobaczona, zabezpieczona na kleszcze, zaszczepiona
 
  • JAZDA SAMOCHODEM
Ma chorobę lokomocyjną (wymiotuje), jeździ bardzo grzecznie

  • ZACHOWANIE CZYSTOŚCI
W 100%. Wszystkie swoje potrzeby załatwia na dworze
 
REASUMUJĄC:
 
Pachnotka to młoda suczka, która dopiero odkrywa, czym jest prawdziwe, radosne życie. Jej dzieciństwo nie było łatwe, ale teraz każdego dnia nadrabia to, co straciła, ucząc się cieszyć małymi rzeczami i ufać światu. Choć wciąż zdarza się jej bać nowych, nieznanych sytuacji, dzielnie stawia im czoła, pokazując, jak wiele ma w sobie odwagi i determinacji.
Z każdym dniem staje się coraz bardziej otwarta na człowieka. Lubi być blisko swoich opiekunów i coraz chętniej pozwala się głaskać, odkrywając, że dotyk może być pełen czułości i miłości. Czuje się najlepiej w towarzystwie znanych sobie psów – to one są jej przewodnikami, dodają jej odwagi i pokazują, że świat może być pełen przygód. Często je naśladuje, ucząc się od nich, jak biegać, bawić się i czerpać radość z życia.
Pachnotka to wyjątkowy piesek, który każdego dnia otwiera się na nowe doświadczenia. W jej delikatności i subtelności kryje się ogromna siła – gotowość do zaufania, miłości i budowania więzi. Jest prawdziwym skarbem, który rozkwita w oczach tych, którzy dają jej czas i cierpliwość


UWAGA WAŻNE!

  • Nasze psy mieszkają w naszych domach/mieszkaniach. W większości domów tymczasowych są inne psy (nasi rezydenci). Nie wiemy czy psiaki potrafią zostawać same w domu bo jest to niemożliwe do sprawdzenia (nie zostają same bo zawsze towarzyszą im psy).
  •  Zdecydowana większość naszych podopiecznych to psiaki, które nigdy nie mieszkały w mieście. Staramy się i uczymy ich tego od podstaw jednak w niektórych przypadkach naukę trzeba kontynuować. 
  • Warto zapisać się na szkolenie z „luźnej smyczy” oraz „przywołania lub/i odwołania. W przypadku osób, które nigdy psa nie miały szkolenie jest obowiązkowym warunkiem adopcji. Nie robimy tego dla siebie a dla Was abyście mogli poznać zachowania i właściwe postępowanie z innym gatunkiem – psem, który człowiekiem nie jest.
  • W przypadku posiadania psa/suki rezydenta, w momencie składania ankiety zwierzę musi być wykastrowane chirurgicznie
  • Nie mamy możliwości sprawdzenia jak nasze psy reagują na koty jednak nasze dotychczasowe doświadczenie mówi nam, że jeżeli człowiek właściwie postępuje ze zwierzętami pies i kot żyją w komitywie
  • Wysłanie ankiety nie jest jednoznaczne z adopcją psa. Wypełnione ankiety osób, które nie spełniają któregokolwiek z warunków adopcji są automatycznie odrzucone. Powodem jest powyższe. Uprzejmie informujemy, że skontaktujemy się wyłącznie w wybranymi osobami, która zostaną zaproszone na spacer zapoznawczy


Warunki adopcji

Adopcja możliwa wyłącznie w Warszawie lub bliskich okolicach
Dlaczego?

Szanowni Państwo,

jesteśmy z Warszawy i tutaj prowadzimy Fundację. Tu również znajdują się wszyscy nasi podopieczni, którzy mieszkają w naszych prywatnych domach tzw. domach tymczasowych. Jednym z warunków adopcji jest osobiste zapoznanie z psem, czyli spacer przedadopcyjny. Obustronna decyzja o adopcji nie jest podejmowana natychmiast pod wpływem emocji, lecz po kilku dniach po przemyśleniu wszystkich za i przeciw.

Podpisanie umowy jest częścią wizyty przedadopcyjnej, która odbywa się w przyszłym miejscu zamieszkania psa. Podczas tej wizyty obecny jest zarówno przedstawiciel Fundacji – koordynator adopcji oraz tymczasowy opiekun.

W obecnej chwili nie mamy dodatkowego czasu, ani środków finansowych na działalność ogólnopolską, która wiązałaby się z jeżdżeniem setek kilometrów na spotkania przedadopcyjne, adopcyjne i poadopcyjne oraz aby rozwiązywać ewentualne problemy po adopcji czy szukać zaginionego psa.

Bardzo ważnym warunkiem adopcji jest obowiązkowe stawiennictwo z podopiecznym minimum raz na pół roku na spotkaniach organizowanych przez Fundację w Warszawie.

Ze względu na wymienione powyżej powody naszym podopiecznym szukamy domów w Warszawie i bliskich okolicach.

Dla osób spoza Warszawy, codziennie na naszym fb, grzecznościowo udostępniamy pieski szukające domów wg opisów, nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce.

Prosimy przeglądać naszą tablicę na www.facebook.pl/mikropsy (nie albumy i zdjęcia tylko tablicę) albo udać się do najbliższego schroniska. Z całego serca namawiamy na adopcję psów ze schroniska w Wojtyszkach (woj. Łódzkie) gdzie na dom czekają dosłownie tysiące psiaków. Gwarantujemy, że odwiedzając osobiście chociażby to schronisko znajdziecie Państwo wymarzonego przyjaciela.

Podkreślamy, że do każdego schroniska warto pojechać osobiście. Zdjęcia nie odzwierciedlają wielkości/mniejszości psów, dlatego namawiamy z całego serca na wizytę w schronisku i ratunek dla piesków. Naprawdę, proszę nam wierzyć, że w każdym takim miejscu są piękne i mądre psiaki, które zasługują na danie im szansy. Pomóżcie nam zmieniać świat na lepsze, prosimy.

Konieczny drugi pies rezydent
Dlaczego?

Szanowni Państwo,

Psy przebywające w Fundacji to w większości psy z tzw. kategorii niewidzialnych. Co oznacza ta kategoria? To najcięższe przypadki psów po przejściach. Psy, które w schronisku kompletnie sobie nie radzą. Siedzą skulone w kącie budy, z której nie wychodzą. A na każdą próbę kontaktu ze strony człowieka często reagują agresją. Właśnie dlatego nazywane są niewidzialnymi, gdyż nie mają szans na adopcję. Inne, całe życie spędzają w klatkach rodząc co cieczkę szczeniaki, które ludzie tak chętnie kupują. Maszyny produkcyjne, traktowane bez szacunku, jak worki z ziemniakami.

Wszystkie te psy zostały okropnie skrzywdzone przez ludzi. Dotyk kojarzy im się z ciosem, sam człowiek odbierany jest jako zło. Przyjeżdżają w takim stanie do naszych domów tymczasowych i rozpoczynamy socjalizację. Jednak to nie jest takie proste: wiele miesięcy czy tygodni zajmuje nam zdobycie ich zaufania. Pomaga nam w tym drugi pies, nasz rezydent (lub stado naszych psów) czyli ten sam gatunek skrzywdzonego podopiecznego. To nie pies psa skrzywdził. To człowiek wyrządził mu największe zło. Inne psy pomagają sobie wzajemnie. Uczą skrzywdzonego poruszania się po mieszkaniu, socjalizacji w mieście (nasi podopieczni to głownie mieszkańcy wsi), pokonywania lęków jak również tego, że człowiek jest fajny. To właśnie drugi pies pokazuje mu zabawę piłeczką, leżenie na kanapie czy nadstawianie brzucha do głaskania. I ten właśnie pies do końca pozostaje jego przewodnikiem.

Poddajemy naszych podopiecznych różnym testom, nie tylko się nimi opiekujemy i kochamy jak własne ale również sprawdzamy ich zachowania w różnych sytuacjach. Separacja od psów i zmuszanie do życia wyłącznie wśród ludzi kończy się dla niego wielkim stresem. Siedzenie na kanapą bez chęci wyjścia, brak nawiązywania kontaktu, cierpienie bez psiego przewodnika – taki stan osiągają te psiaki. Dlatego chcąc zapobiec ich nieszczęściu szukamy dla nich domów gdzie będą szczęśliwe u boku drugiego psa, później dopiero człowieka.

Dlatego też mając na uwadze wyłącznie ich dobro i pamiętając w jakim stanie do nas przyjechały konkretne przypadki muszą mieć u boku psiego kompana. Takiego, od którego dostaną wsparcie i naukę. Bo dużo jeszcze przed nimi.

Prosimy o zrozumienie naszych decyzji. Dla nas przede wszystkim liczy się dobro naszego podopiecznego.

Pies/suka rezydent koniecznie wykastrowany
Dlaczego?

Każda fundacja ma swoją Tożsamość, która wyraża misję, wizję, wartości i cele, do których dążymy. Jednym z nich jest dobro wszystkich zwierząt, dla nas szczególnie psów, niezależnie od wyglądu, usposobienia, rasy itp. 

Lata pracy z psami oraz kontakt z ludźmi z różnych grup społecznych, świadomość i edukacja połączona z praktyką utwierdziły nas w przekonaniu, że to my ludzie jesteśmy odpowiedzialni za krzywdę wyrządzaną zwierzętom i tylko my możemy ją naprawić jednocząc się., szczególnie w głoszonych przez nas samych przekonaniach. 

Jedynym i niepodważalnym sposobem na ograniczenie nadpopulacji zwierząt, która osiągnęła gigantyczne rozmiary w naszym kraju, jest pełna odpowiedzialność człowieka za swojego czworonoga. Zatem każde zwierzę domowe powinno być wykastrowane i wysterylizowane.

 
Lata doświadczeń i wykonanych zabiegów wykazały w naszej ocenie, że zabiegi te dobrze wpływają na: zdrowie naszych pupili, zachowania zarówno względem ludzi jak i innych zwierząt. Dlatego mając również na uwadze zdrowie i życie wszystkich zwierząt właścicielskich warunek ten jest absolutnie niepodważalny.

Nasi podopieczni to psy po przejściach. Niektóre wielokrotnie gwałcone, napastowane przez nadpobudliwe, niekastrowane samce, w ocenie człowieka „posiadacza” nic nie robiące. 99% suk, które mieliśmy/mamy pod naszą opieką chociaż raz wydało na świat szczeniaki w ilości hurtowej, których część zasiliła grono bezdomnych a nie mając szczęścia w ręce kolejnych nieodpowiedzialnych ludzi. Jednak mając na uwadze dobro naszych podopiecznych, ich przeszłość, wielokrotne porody, choroby związane z brakiem kastracji/sterylizacji wymagane jest aby psi rezydent (suczka czy pies) był wykastrowany/wysterylizowany. Szeroko rozumiana edukacja i właściwe postawy muszą być głoszone nie tylko przez nas ale również przez osoby, które adoptują od nas psy. Bo my sami nie damy rady naprawić całego świata. Do tego potrzebujemy wyedukowanych właściwie osób, które razem z nami będą zmieniać świat naszych polskich psów. To człowiek, „posiadacz” niekastrowanego psa czy niesterylizowanej suki jest winien przepełnionych schronisk. To człowiek doprowadził do tego, że rozmnożone zwierzęta trafiły do innych, nieodpowiedzialnych ludzi. A nasi podopieczni mają trafić tylko do osób świadomych tego, co dzieje się w polskich schroniskach.  Dla nas najważniejszy jest pies i odpowiedzialność, którą za niego ponosimy a która ukazana jest w setkach par oczu innych, odsiadujących wyroki za kratami schronisk.  Dlatego też, warunki adopcji są nienegocjoowalne i niepodważalne. Nie liczą się dla nas (w przeciwieństwie do producentów psów) psie genitalia do niczego zwierzęciu niepotrzebne. Nie produkujemy kolejnych, bo najpierw musimy znaleźć domy dla tych, które przez ludzką głupotę są na tym świecie. I nie utożsamiamy się z marzeniami i zachciankami ludzi, bo to za nasze psy wzięłyśmy pełną odpowiedzialność od początku, kiedy pojawił się w naszej Fundacji do końca jego życia.

Jeśli Twoje poglądy są zbliżone do naszych, zachęcamy Cię do udziału w procesie adopcji. A jeżeli się z nimi nie zgadzasz zapraszamy do adopcji psów z Fundacji lub schronisk, które nie stawiają takich wymogów jak my. Liczymy na wyrozumiałość. Dziękujemy

 

 

 

Jeśli chcesz zaadoptować tego psa i spełniasz powyższe warunki adopcji WYPEŁNIJ ANKIETĘ

Proces adopcji

  • Treść ogłoszenia

    W treści ogłoszenia znajdują się wszelkie informacje dotyczące psa.

  • Ankieta

    Jeżeli spełniacie warunki adopcji i uważacie, że będziecie idealnymi opiekunami naszego psiaka prosimy o wypełnienie ankiety

  • Spacer zapoznawczy

    Jeżeli przejdziecie pomyślnie ankietę koordynator skontaktuje się z Wami w celu umówienia spaceru zapoznawczego

  • Potrzebny czas

    Po spacerze, kiedy osobiście poznaliście już psiaka wszyscy musimy przeanalizować decyzję

  • Omówienie umowy oraz przygotowanie do adopcji

    Wysyłamy Wam umowę adopcyjną na maila i omawiamy ją

  • Adopcja

    Przygotowujecie się do adopcji (np. zakup niezbędnych akcesoriów) i spotykamy już na adopcję w miejscu zamieszkania psiaka. Podpisujemy umowę, wprowadzamy psa

  • Kontakt po adopcji

    Spotykamy się na piknikach/spacerach min. raz w roku. Poza tym chętnie oglądamy zdjęcia czy filmy z naszymi podopiecznymi.

Warunki adopcji

Adopcja możliwa wyłącznie w Warszawie lub bliskich okolicach
Dlaczego?

Szanowni Państwo,

jesteśmy z Warszawy i tutaj prowadzimy Fundację. Tu również znajdują się wszyscy nasi podopieczni, którzy mieszkają w naszych prywatnych domach tzw. domach tymczasowych. Jednym z warunków adopcji jest osobiste zapoznanie z psem, czyli spacer przedadopcyjny. Obustronna decyzja o adopcji nie jest podejmowana natychmiast pod wpływem emocji, lecz po kilku dniach po przemyśleniu wszystkich za i przeciw.

Podpisanie umowy jest częścią wizyty przedadopcyjnej, która odbywa się w przyszłym miejscu zamieszkania psa. Podczas tej wizyty obecny jest zarówno przedstawiciel Fundacji – koordynator adopcji oraz tymczasowy opiekun.

W obecnej chwili nie mamy dodatkowego czasu, ani środków finansowych na działalność ogólnopolską, która wiązałaby się z jeżdżeniem setek kilometrów na spotkania przedadopcyjne, adopcyjne i poadopcyjne oraz aby rozwiązywać ewentualne problemy po adopcji czy szukać zaginionego psa.

Bardzo ważnym warunkiem adopcji jest obowiązkowe stawiennictwo z podopiecznym minimum raz na pół roku na spotkaniach organizowanych przez Fundację w Warszawie.

Ze względu na wymienione powyżej powody naszym podopiecznym szukamy domów w Warszawie i bliskich okolicach.

Dla osób spoza Warszawy, codziennie na naszym fb, grzecznościowo udostępniamy pieski szukające domów wg opisów, nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce.

Prosimy przeglądać naszą tablicę na www.facebook.pl/mikropsy (nie albumy i zdjęcia tylko tablicę) albo udać się do najbliższego schroniska. Z całego serca namawiamy na adopcję psów ze schroniska w Wojtyszkach (woj. Łódzkie) gdzie na dom czekają dosłownie tysiące psiaków. Gwarantujemy, że odwiedzając osobiście chociażby to schronisko znajdziecie Państwo wymarzonego przyjaciela.

Podkreślamy, że do każdego schroniska warto pojechać osobiście. Zdjęcia nie odzwierciedlają wielkości/mniejszości psów, dlatego namawiamy z całego serca na wizytę w schronisku i ratunek dla piesków. Naprawdę, proszę nam wierzyć, że w każdym takim miejscu są piękne i mądre psiaki, które zasługują na danie im szansy. Pomóżcie nam zmieniać świat na lepsze, prosimy.

Dom bez dzieci
Dlaczego?

Szanowni Państwo,

pieski przebywające w naszej Fundacji to zwierzęta, które w życiu nie zaznały dobra od człowieka. Zostały przez niego skrzywdzone i naszym zadaniem jest to naprawić. Praca z psem zaczyna się od momentu, kiedy trafia od do domu tymczasowego (nie prowadzimy schroniska, wszyscy nasi podopieczni znajdują się w naszych mieszkaniach w całej Warszawie), a kończy się wiele lat później, kiedy mieszka już w domu stałym.

Pracujemy z psami pod okiem behawiorystów, obserwujemy reakcje w różnych sytuacjach. Przystosowujemy je do powrotu do normalnego życia. Do regularnych posiłków, spacerów, spania w łóżkach i poprawnej komunikacji z ludźmi oraz innymi zwierzętami. Większość z piesków wciąż boi się człowieka, wysokich tonów, hałasu, nagłych ruchów. Reagują różnie, począwszy od agresji, skończywszy na wycofaniu się i chowaniu pod fotelem czy łóżkiem.

Nasze pieski bywają negatywnie nastawione do dzieci, ale nie tylko z powodu agresji, lecz nadmiernej wrażliwości i bardzo ciężko znoszą niedelikatne traktowanie oraz brak wyczucia, co ma miejsce w przypadku małych pociech. Zdając się na nasze doświadczenie w pracy z psami i określaniem ich zachowań nie jesteśmy z stanie zagwarantować, że dziecko będzie bezpieczne. Nie możemy ryzykować zdrowia i życia Państwa dzieci. Liczymy na zrozumienie.

Proces adopcji

  • Treść ogłoszenia

    W treści ogłoszenia znajdują się wszelkie informacje dotyczące psa.

  • Ankieta

    Jeżeli spełniacie warunki adopcji i uważacie, że będziecie idealnymi opiekunami naszego psiaka prosimy o wypełnienie ankiety

  • Spacer zapoznawczy

    Jeżeli przejdziecie pomyślnie ankietę koordynator skontaktuje się z Wami w celu umówienia spaceru zapoznawczego

  • Potrzebny czas

    Po spacerze, kiedy osobiście poznaliście już psiaka wszyscy musimy przeanalizować decyzję

  • Omówienie umowy oraz przygotowanie do adopcji

    Wysyłamy Wam umowę adopcyjną na maila i omawiamy ją

  • Adopcja

    Przygotowujecie się do adopcji (np. zakup niezbędnych akcesoriów) i spotykamy już na adopcję w miejscu zamieszkania psiaka. Podpisujemy umowę, wprowadzamy psa

  • Kontakt po adopcji

    Spotykamy się na piknikach/spacerach min. raz w roku. Poza tym chętnie oglądamy zdjęcia czy filmy z naszymi podopiecznymi.

Masz pytania - napisz do nas

fundacja@mikropsy.org

Inne psy do adopcji

PACHNOTKA

Sunia, wiek ok 1,5 - 2 lata, waga 8,5kg

SPINKA

Sunia, wiek ok 5 lat, waga ok 5kg

Bo MikroPomoc Ma MakroMoc

Przekaż darowiznę

  • zł 0,00